Budowa nowoczesnego schroniska w Poznaniu przez Pekabex

Już w lipcu rozpocznie się budowa nowego Schroniska dla zwierząt przy ul. Kobylepole. Firma Pekabex podpisała dziś umowę o generalne wykonawstwo inwestycji z Miastem Poznań. Budowa potrwa dwa lata. Obiekt będzie w stanie pomieścić 250 psów i tyle samo kotów. Znajdą się tam nowoczesne i dobrze wyposażone wybiegi dla psów, sale treningowe oraz przestrzeń do organizacji imprez, pokazów i wykładów.

- Schronisko przy ul. Bukowskiej istnieje od 1964 roku. Było pierwszym zbudowanym od podstaw schroniskiem dla zwierząt w Polsce. W ciągu 50 lat bardzo się zmieniło, ale jak na dzisiejsze czasy jest anachroniczne i niedostosowane do obecnych standardów. Brakuje w nim np. miejsca na rosnącą liczbę kotów. Już niedługo warunki życia zwierząt znacząco się poprawią. Cieszymy się, że ta ważna inwestycja przechodzi w fazę realizacji - mówi Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Budową nowego schroniska dla zwierząt zajmie się firma Pekabex.

- Jako jednej z największych firm branży budowlanej z polskim kapitałem i główną siedzibą w Poznaniu, trudno nam sobie wymarzyć lepszy sposób na rozwój współpracy z Miastem. Wiele lat czekaliśmy, żeby zrobić projekt o tak dużym znaczeniu społecznym dla Poznania – jego mieszkańców, a w szczególności „braci mniejszych” - i to się właśnie teraz realizuje – mówi Przemysław Borek, prezes zarządu Pekabex BET S.A. - Kontakt ze zwierzętami ubogaca nasze życie, wnosi w nie wiele radości. Porzucenie ich i skrzywdzenie jest jedną z najsmutniejszych przywar ludzkości, dlatego mam nadzieję, że nowe schronisko będzie dla nich lepszym, szczęśliwszym miejscem, a zaplanowane tam zajęcia edukacyjne dla mieszkańców będą wpływać na przyszłą poprawę ich losu.

W nowym schronisku psy będą mieszkały w ogrzewanych pomieszczeniach z obszernymi wybiegami. Nie będą widziały siebie nawzajem, więc nie będą ciągle szczekać, gdy ktoś pojawi się w zasięgu ich wzroku. Koty wreszcie nie będą musiały przebywać w klatkach, bo zamieszkają w szeregu małych kociarni. Znajdzie się też miejsce na zwierzęta, których teraz nie ma gdzie trzymać, jak króliki czy szczury.

Nowe miejsce oznacza też lepszą opiekę lekarską dla zwierząt. W schronisku znajdzie się większe i nowocześnie wyposażone zaplecze weterynaryjne. Wydzielone zostaną osobne strefy dla zwierząt chorych i zdrowych (obecnie nie ma na nie miejsca). Mniejsze zagęszczeniu psów i kotów ograniczy rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych. W nowym schronisku będzie więcej przestrzeni na organizację imprez, spotkań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, wykładów behawiorystów czy kursów dla przyszłych właścicieli zwierząt.

- Schronisko ma być miejscem, do którego przychodzi się nie tylko, aby adoptować czworonogi czy poszerzyć swoją wiedzę na ich temat. Stanie się prawdziwym centrum zwierząt. Będzie tu można skorzystać z usług specjalistów, np. lekarza weterynarii, psiego fryzjera czy trenera lub ciekawie spędzić czas ze swoim pupilem - wylicza Maciej Dźwig, dyrektor Usług Komunalnych.

Obok schroniska, jeszcze przed jego otwarciem, powstaną nowoczesne i ogólnodostępne wybiegi dla psów. Będą wyposażone w profesjonalną infrastrukturę, która pozwoli zapewnić zwierzętom szeroką gamę szkoleń (agility, nose work) i rozrywek. Przy wybiegach pojawią się dodatkowe atrakcje dla dzieci i pole grillowe. Dojechać do nich będzie można osobną drogą, biegnącą obok schroniska. Będzie tam też parking z odpowiednią liczbą miejsc.

- To będzie najbardziej innowacyjne schronisko dla zwierząt w Polsce. Tworząc jego projekt, korzystaliśmy z wzorców stosowanych na zachodzie Europy - podkreśla Maciej Dźwig.

Budowa schroniska kosztować będzie 38 mln złotych. Pieniądze pochodzą w całości z budżetu miasta. Po przeprowadzce na ul. Kobylepole, dotychczasowe schronisko zostanie zlikwidowane, a w jego miejscu powstaną budynki mieszkalne.

W schronisku obecnie przebywa ok. 320 zwierząt – ok. 160 psów, ok. 150 kotów, 3 króliki i jedna myszka. Liczba zwierząt codziennie się zmienia, ponieważ każdego dnia przyjeżdżają nowe, każdego dnia też są adoptowane lub odbierane przez swoich właścicieli.


O Pekabex

Grupa Pekabex jest liderem nowoczesnego budownictwa modułowego w Polsce. Dostarcza kompleksowe rozwiązania w  zakresie projektowania, produkcji i montażu konstrukcji obiektów, w oparciu o technologię prefabrykacji elementów żelbetowych. Produkcja realizowana jest w czterech fabrykach zlokalizowanych w Poznaniu, Gdańsku, Mszczonowie (k. Warszawy) oraz Bielsko-Białej. Grupa działa na rynku polskim i za granicą od 47 lat, zatrudnia ponad 2.000 osób, w tym wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską. W lipcu 2015 r. z sukcesem zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Celem Grupy Pekabex jest osiągnięcie pozycji znaczącego gracza  na rynku europejskim.