Historia

 • 1972

  Powstaje Poznański Kombinat Budowy Domów specjalizujący się w produkcji elementów konstrukcyjnych dla budownictwa mieszkaniowego

  1972

  Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło w marcu 1972 r. zaś pierwsze elementy zostały dostarczone na budowę po 6 miesiącach. Nadzór stanowiła ekipa radzieckich specjalistów.

  1972-1990

  Wybudowaliśmy ponad trzydzieści tysięcy mieszkań wraz z realizowaną w generalnym wykonawstwie infrastrukturą.

 • 1980

  Stały rozwój Pekabexu i zwiększenie zakresu działalności budowlanej w Polsce i zagranicą.

  Lata 80-te

  Firma zrealizowała największy polski kontrakt w Północnej Afryce na budowę kilkuset farm rolnych i zbiorników wodnych.

 • 1990

  Ekspansja zagraniczna na rynki Europy Zachodniej. Przekształcenia własnościowe.

  1990

  Zmiana asortymentu produkcji i przestawienie z produkcji masowej na prefabrykaty.

 • 1991

  Firma zostaje przekształcona w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa i zaczyna funkcjonować pod nazwą Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex S.A.

 • 2002

  W ramach korporacji zostaje wyodrębniona spółka Pekabex BET Sp. z o.o., która zajmuje się działalnością produkcyjną

  2002

  Budowa pierwszego obiektu sportowe-widowiskowego Hala Mistrzów Sportu we Włocławku

 • 2009

  Powstaje spółka Pekabex BET S.A. zajmująca się realizacją kontraktów

  2009

  Wyróżnienie dla Pekabex w rankingu Diamenty Forbes 2009 przedsiębiorstw najszybciej zwiększających swoją wartość.

 • 2010

  Pekabex poszerza ofertę prefabrykatów i z sukcesem zdobywa nowe rynki. W latach 2010-2011 firma produkuje prefabrykaty do budowy stadionów na EURO 2012.

  2010

  Pekabex wyróżniony tytułem Gazeli Biznesu, jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich firm.

  2010

  Rozpoczęcie ekspansji na rynek budownictwa inżynieryjnego poprzez ponowne wprowadzenie do oferty prefabrykatów drogowo-mostowych, m.in. pełnej gamy katalogowych belek mostowych i drogowych ekranów akustycznych.

 • 2011

  Pekabex jako pierwszy zakład prefabrykacji w Polsce produkuje prefabrykowane elementy obudowy tunelu (tubingi) na potrzeby tunelu pod Wisłą do Oczyszczalni Ścieków "Czajka".

  2011

  Kolejne wyróżnienie dla spółki z grupy kapitałowej Pekabex w rankingu Diamenty Forbes 2011.

 • 2012

  Przyłączenie zakładu prefabrykacji w Bielsku Białej. Uzyskanie efektu synergii wynikającego z połączenia potencjału produkcyjnego dwóch zakładów.

  2012

  Pekabex produkuje prefabrykaty dla Terminalu LNG w Świnoujściu.

  2012

  Przebudowa Dworca PKP w Poznaniu

 • 2013

  Kontynuacja sukcesów na rynku specjalistycznych obiektów inzynieryjnych. Pekabex jako lider konsorcjum odpowiedzialny za wykonanie prefabrykowanych elementów obudowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

  2013

  Pekabex wytwarza i dostarcza onad 40T belki mostowe typu "U" na wiadukt w Częstochowie.

 • 2014

  Prezes Pekabexu Pan Przemysław Borek na liście najlepszych managerów rankingu Pulsu Biznesu i wywiadowni gospodarczej „BISNODE D&B Polska”.

  2014

  Pekabex produkuje i dostarcza prefabrykaty na kolejną, po realizacji Dworca PKP Poznań Główny, modernizację Dworca PKP Łódź Fabryczna.

  2014

  Pekabex po raz kolejny wyróżniony tytułem Gazeli Biznesu 2014 roku, jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce.

 • 2015

  Przyłączenie zakładu Kokoszki Prefabrykacja w Gdańsku. Zakończenie pierwszego etapu modernizacji zakładu i oficjalne otwarcie Oddziału Pekabex Północ w Gdańsku.

  2015

  Zakończenie montażu konstrukcji prefabrykowanej dwóch obiektów nowej fabryki Volkswagena powstającej koło Wrześni w województwie wielkopolskim.

  2015

  Grupa Pekabex realizuje najnowszy i najwyższy budynek w kompleksie Olivia Business Centre w Gdańsku –Olivia Six.

  2015

  Debiut na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

  2015

  Pekabex podpisuje umowę przyrzeczoną na zakup zakładu Ergon Poland Sp. z o.o. i otrzymuje zgodę Prezesa UOKiK na zakup przedsiębiorstwa

  2015

  Zakończenie prac realizowanych przez Grupę Pekabex przy budowie nowego zakładu Mennicy Polskiej w Warszawie

  2015

  Pekabex produkuje słupy z wzorem kaszubskim, wykonanym przy pomocy matrycy Reckli, które będą stanowić główny element konstrukcyjny parkingu podziemnego powstającego pod wieżowcem Olivia Star w kompleksie Olivia Business Centre.

  2015

  Pekabex produkuje słupy z wzorem kaszubskim, wykonanym przy pomocy matrycy Reckli, które będą stanowić główny element konstrukcyjny parkingu podziemnego powstającego pod wieżowcem Olivia Star w kompleksie Olivia Business Centre.

  2015

  Pekabex otrzymuje tytuł Kreatora Budownictwa Roku 2015 za jakość produktów, innowacyjne technologie i nowatorskie rozwiązania.

 • 2016

  Oficjalne przejęcie przedsiębiorstwa produkcyjnego w Mszczonowie należącego dotychczas do spółki Ergon Poland Sp. z o.o.

 • 2017

  Utworzenie w strukturze firmy Centrum Badań i Rozwoju Pekabex, pracującego nad tworzeniem 
i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań.

  2017

  Zainicjowanie pierwszego projektu deweloperskiego budowy mieszkań w nowoczesnej technologii prefabrykacji przy ulicy Jasielskiej w Poznaniu. Rozpoczęcie budowy zaplanowane jest na wiosnę 2018 r., a zakończenie na początku 2019. W ramach inwestycji ma powstać 6 budynków po 30 mieszkań, otoczonych zielenią i wyposażonych w inteligentne systemy zarządzania.

  2017

  Podczas gali Builder Awards 25 stycznia 2017 roku Prezes Przemysław Borek odebrał nagrodę Osobowość Branży 2016 oraz Budowlana Firma Roku 2016.

  2017

  Pierwsze miejsce w kategorii „Spółki Giełdowe” w rankingu Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu.

  2017

  Wyróżnienie w kategorii „Najszybciej rosnące firmy” w rankingu Diamenty Forbesa.

  2017

  Dalszy rozwój firmy: wzrost obrotów o 20% w stosunku do poprzedniego roku, wzrost produkcji 
oraz zatrudnienia.

 • 2018

  Wydanie „Sprawozdania z działalności za rok 2017” po raz pierwszy towarzyszy „Oświadczenie o danych niefinansowych”, w którym zostały zebrane informacje o współpracy ze społecznościami lokalnymi oraz opisy polityk (m.in. środowiskowych, bezpieczeństwa, relacji z pracownikami) stosowanych przez Grupę. Dokument jest dostępny tutaj

  STYCZEŃ

  Pekabex zwycięzcą tegorocznego rankingu Forbesa "Gracze Roku" w kategorii Infrastruktura: zobacz artykuł w FORBES.

  STYCZEŃ

  Pekabex z tytułami "Budowlana Firma Roku 2017" oraz "Osobowość Branży 2017" dla Pana Przemysława Borka, Prezesa Pekabex. Podczas XV Gali Builder Awards czasopismo „Builder” wyróżniło firmy oraz osoby, które w roku 2017 w wymagających warunkach rynkowych poradziły sobie najlepiej pod względem m.in. jakości oferowanych produktów i usług, rzetelności oraz stabilności prowadzonej działalności.

  STYCZEŃ

  Podczas oficjalnego spotkania na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Pani Prezes Beata Żaczek i główny akcjonariusz Pekabex, Pan Prezes Maciej Grabski, odebrali pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Strefy. W ramach projektu, Kokoszki Prefabrykacja S.A. z grupy Pekabex, zamierza nabyć grunt w Gdańsku i wybudować zakład przystosowany do produkcji prefabrykatów.

  2018

  Budowa obiektów kubaturowych we współpracy z liderami rynku powierzchni magazynowych i logistycznych – Panattoni Europe i Prologis
  - Zakup nieruchomości gruntowej na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego "Maszynowa" w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej o powierzchni 24,5 tys. metrów kwadratowych pod budowę nowoczesnego, zautomatyzowanego zakładu prefabrykacji Grupy Pekabex.

  LUTY

  -Pekabex po raz pierwszy zaproszony jako współgospodarz stoiska na targach MIPIM w Cannes przez Miasto Poznań

  KWIECIEŃ

  publikacja Sprawozdania z działalności za rok 2017 – po raz pierwszy wraz z oświadczeniem o danych niefinansowych.

  KWIECIEŃ

  Zakończenie budowy wieżowca Olivia Star - najwyższego budynku kompleksu biurowców Olivia Business Centre, jak również najwyższego budynku w północnej Polsce. Jego przeszklona konstrukcja składa się z 34 kondygnacji i mierzy 156 m wysokości, a wraz z zamontowanymi na dachu iglicami aż 180 m.

  MAJ

  Pekabex znalazł się w gronie firm zaproszonych przez Redakcję „Polityki” na galę VII edycji Listków CSR POLITYKI, współorganizowana przez Deloitte Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu

  CZERWIEC

  Ceremonia wkopania Kamienia Węgielnego pod budowę pilotażowego osiedla modułowego Ja_Sielska w Poznaniu. W uroczystości udział wzięli Zarząd firmy, inżynierowie budowy oraz zaproszeni Goście, w tym przedstawiciele Miasta Poznania. W ciągu niespełna roku przy ul. Jasielskiej 9 powstaną dwa budynki mieszkalne o pięciu poziomach, z garażem podziemnym, łącznie do użytku zostanie oddanych 56 mieszkań o powierzchni ok. 2828 m2

  2018

  Dalszy rozwój innowacji produktowych, praca nad kolejnymi patentami: wyprodukowanie najdłuższego w historii elementu prefabrykowanego – dźwigara o długości 43,69 m; na zlecenie Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” dostarczenie elementów zabezpieczonych chemoodpornie poprzez nałożenie specjalistycznej powłoki; wyprodukowanie elastycznych mat betonowych – tzw. „czekoladek”, których zadaniem jest zabezpieczenie gruntu przed wymywaniem i wzmocnienie słabego podłoża pod przejazdy ciężkich sprzętów.

  2018

  W opublikowanych w 2018 r. kwartalnych sprawozdaniach Grupy Kapitałowej Pekabex S.A. wykazane zostały kolejne rekordowe wyniki – wzrosty zysków oraz produkcji

  WRZESIEŃ

  zakończyły się prace na największym kontrakcie w historii Pekabex – budowie zakładu LG Chem pod Wrocławiem

  GRUDZIEŃ

  W rankingu 'Kobieta Biznesu 2018' Pulsu Biznesu Pani Beata Żaczek, Wiceprezes Pekabex SA znalazła się na miejscu 3

 • LUTY

  Pekabex został uhonorowany tytułem „Orła Wprost”, przez tygodnik „Wprost” z rekomendacji Bisnode i KOWR za "wnoszenie szczególnego wkładu w rozwój gospodarki, regionu oraz kraju"

  LUTY

  Na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Pekabex wziął udział w spotkaniu dla firm zaangażowanych w gospodarkę obiegu zamkniętego

  MARZEC

  Po raz drugi z rzędu Pekabex jest współgospodarzem stoiska największych europejskich targów branży nieruchomości MIPIM w Cannes, wraz z Miastem Poznań i największymi poznańskimi firmami.

  MARZEC

  Jako rezultat długotrwałej i aktywnej współpracy zostały podpisane między Pekabex i Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu "Porozumienie o Współpracy i "Aneks o Przystąpieniu do Rady Pracodawców". Studenci nie tylko korzystają ze studiów dualnych i wizyt studyjnych. Organizacje także wspólnie przygotowują materiały edukacyjne oraz konferencje tematyczne z zakresu logistyki magazynowania i transportu

  MARZEC

  Przemysław Borek, Prezes Pekabex BET SA, podczas oficjalnego spotkania z Prezydentem WIPH i znanym przedsiębiorcą Wojciechem Krukiem podpisał dokument przystąpienia do Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej

  KWIECIEŃ

  Przedstawiciele Pekabex po raz drugi uczestniczą w Gali Listków CSR „Polityki” – dla firm zaangażowanych w Społeczną Odpowiedzialność Biznesu

  KWIECIEŃ

  Pekabex laureatem rankingu „Diamenty Forbesa”. Nagrodę odebrał Przemysław Borek, Prezes Pekabex BET SA

  KWIECIEŃ

  Sprawozdanie z działalności za miniony rok (2018) zostało p raz pierwszy opublikowane w formie „Raportu zintegrowanego”

  KWIECIEŃ

  30 kwietnia 2019
  Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie podjął decyzję o zakwalifikowaniu Pekabex SA do Pilotażowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego.

  MAJ

  Wyróżnienie "Transparentna Spółka roku z indeksu sWIG80" przyznane przez Gazetę Giełdy i Inwestorów „Parkiet"

  CZERWIEC

  Uroczyste poświęcenie i wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod nasz piąty nowoczesny zakład w Gdańsku-Kokoszkach. W wydarzeniu wzięli udział: Zarząd, Pracownicy, Goście reprezentujący Miasto Gdańsk, jego instytucje oraz społeczność lokalną oraz Partnerzy biznesowi.

  CZERWIEC

  Podpisanie umowy z Miastem Poznań na budowę Schroniska dla zwierząt w Poznaniu. Pekabex został generalnym wykonawcą tej inwestycji.

  LIPIEC

  Zakończyła się budowa pierwszej deweloperskiej hali Pekabex w Poznaniu przy ul. Szarych Szeregów, o powierzchni ok. 4 420 m2.

  SIERPIEŃ

  Oficjalny rebranding Grupy Pekabex! Odświeżone logo ma nowoczesny charakter, jednocześnie odnosząc się z szacunkiem do naszej wieloletniej tradycji.

  WRZESIEŃ

  Podczas IV Forum PMR Budownictwo w Polsce 2020 Prezes Przemysław Borek zaprezentował przyszłościowe rozwiązania dla budownictwa.

  PAŻDZIERNIK

  Prezentacja modułowego systemu mieszkaniowego przez Prezesa Pekabex, Przemysława Borka odbyła się w ramach VI Konferencji Stowarzyszenia Producentów Betonów „Beton komórkowy i prefabrykacja betonowa w nowoczesnym budownictwie” w Serocku k/Warszawy. Wydarzenie skupia co 2 lata największych i najważniejszych przedstawicieli branży, jak również tak znakomite osobistości jak Profesor Grzegorz Kołodko, który wygłosił wykład otwierający.

  GRUDZIEŃ

  Odbyła się pierwsza, testowa produkcja w naszej piątej, nowoczesnej fabryce w Gdańsku-Kokoszkach

 • STYCZEŃ

  Odbyło się uroczyste otwarcie na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Gdańsku-Kokoszkach piątej fabryki Pekabex. Jest to jeden z najnowocześniejszych takich obiektów w Europie, w którym znajduje się w pełni zautomatyzowana linia produkcyjna do produkcji elementów typu filigran: ścian i stopów, ścian pełnych oraz ścian typu sandwich, przeznaczonych w dużej mierze dla budownictwa mieszkaniowego.

  LUTY

  Pekabex został uhonorowany tytułem Orła Wprost przez tygodnik Wprost. Orły Wprost to jedno z najważniejszych wydarzeń realizowanych przez redakcję tygodnika Wprost, która przygotowuje je wspólnie z wywiadownią gospodarczą Bisnode. Na podstawie ich danych wybiera spółki z najlepszymi wynikami finansowymi w danym regionie."

  MARZEC

  Nagrodę TopBuilder – od Builder Polska za wybudowanie supernowoczesnej fabryki Grupy Pekabex w Kokoszkach osobiście odebrał Christophe Carion, wiceprezes Pekabeksu. To jedna z najbardziej prestiżowych nagród na polskim rynku.

  MARZEC

  Pekabex, wspierając służbę zdrowia w walce z pandemią COVID-19, rozpoczął przekazywanie maseczek medycznych FFP2 oraz kombinezonów medycznych dla szpitali na terenie całej Polski. Wprowadziliśmy webinary online dla studentów uczelni technicznych w miejsce odwołanych z powodu pandemii wydarzeń w ramach programu „Akademia Pekabex”.

  MARZEC

  Odczyt z jednego z mierników paneli fotowoltaicznych zainstalowanych na dachu hali Pekabex pokazywał, że w marcu „zasadziliśmy" w Mszczonowie już dwa drzewa i zredukowaliśmy emisję CO2 o 1 728,35 kg

  MAJ

  Pekabex jako pierwszy w kraju wprowadził kompleksowy system budownictwa mieszkaniowego w technologii prefabrykacji. „System Pekabex – Budynki Mieszkalne” to katalogi przeznaczone dla projektantów, architektów, deweloperów i firm budowlanych, ukazujące w szczegółowy sposób możliwości zastosowania prefabrykatów.

  CZERWIEC

  Wizyta Wiceministra Rozwoju Pana Roberta Nowickiego w Pekabeksie. Z dużym zainteresowaniem Ministra spotkało się Osiedle JA_Sielska. Nie tylko nasz mieszkaniowy projekt flagowy w Poznaniu, ale całokształt działań na rzecz rozwoju infrastruktury jest rezultatem pracy najlepszych specjalistów od prefabrykacji.

  LIPIEC

  Decyzją Kapituły „Dziennika Bałtyckiego”, Pekabex otrzymał prestiżowy tytuł Top Produkt Pomorskie 2020 – Nowe Technologie/startupy za nową zautomatyzowaną fabrykę prefabrykatów w Gdańsku-Kokoszkach.

  SIERPIEŃ

  "Laur Internetu Odkrycie Roku" to nagroda przyznawana najciekawszym, nowym lub rebrandingowanym markom obecnym w polskim Internecie. "System Pekabex - Budynki mieszkalne" zdobył tytuł Odkrycie roku 2020. Przyznawany jest przez Zespół Badań i Analiz „Monitora Rynkowego”/ Publicity Media Group - organizatora Programu, promującego najlepsze firmy w Polsce, publikującego na portalach infor.pl, rp.pl, pb.pl oraz bankier.pl.

  SIERPIEŃ

  W samym sierpniu Pekabex przekazał w sumie 25 tysięcy maseczek ochronnych placówkom w Poznaniu i w Warszawie - nie przestajemy działać, bo pomoc jest wciąż potrzebna.

  WRZESIEŃ

  Raport półroczny 1H2020 jest potwierdzeniem naszej stabilnej pracy. Mamy za sobą najlepsze pierwsze półrocze w historii.

  PAŹDZIERNIK

  Pekabex finalistą Konkursu Ministerstwo Klimatu „Produkt w obiegu”. Nasz System Mieszkaniowy Pekabex wpisuje się w idee „promowania i upowszechniania osiągnięć w dziedzinie ekologicznego, zrównoważonego projektowania oraz zastosowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie ponownego włączenia produktu do obiegu”.

  PAŹDZIERNIK

  Wraz z inżynierskim start-upem ReBuild skonstruowaliśmy zautomatyzowaną linię do szycia maseczek. Obecnie tworzymy ich ok. 4 tys. dziennie głównie dla pracowników Pekabex i ich rodzin, a także organizacji, które lokalnie wspieramy i z którymi współpracujemy.

  PAŹDZIERNIK

  1 października odbyło się „Forum Budownictwo w Polsce 2021”. Wśród panelistów ze strony Pekabex wystąpił Przemysław Borek, Prezes Zarządu w części „Analiza zmian w sektorze oraz kierunek na przyszłość. Trendy energooszczędności – co obecnie determinuje trendy zakupowe na rynku materiałów budowlanych? Prognoza na 2021 r. – wyzwania stojące przed producentami/dystrybutorami w dobie COVID-19”

+ -