Historia

 • 1972

  Powstaje Poznański Kombinat Budowy Domów specjalizujący się w produkcji elementów konstrukcyjnych dla budownictwa mieszkaniowego

  1972

  Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło w marcu 1972 r. zaś pierwsze elementy zostały dostarczone na budowę po 6 miesiącach. Nadzór stanowiła ekipa radzieckich specjalistów.

  1972-1990

  Wybudowaliśmy ponad trzydzieści tysięcy mieszkań wraz z realizowaną w generalnym wykonawstwie infrastrukturą.

 • 1980

  Stały rozwój Pekabexu i zwiększenie zakresu działalności budowlanej w Polsce i zagranicą.

  Lata 80-te

  Firma zrealizowała największy polski kontrakt w Północnej Afryce na budowę kilkuset farm rolnych i zbiorników wodnych.

 • 1990

  Ekspansja zagraniczna na rynki Europy Zachodniej. Przekształcenia własnościowe.

  1990

  Zmiana asortymentu produkcji i przestawienie z produkcji masowej na prefabrykaty.

 • 1991

  Firma zostaje przekształcona w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa i zaczyna funkcjonować pod nazwą Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex S.A.

 • 2002

  W ramach korporacji zostaje wyodrębniona spółka Pekabex BET Sp. z o.o., która zajmuje się działalnością produkcyjną

  2002

  Budowa pierwszego obiektu sportowe-widowiskowego Hala Mistrzów Sportu we Włocławku

 • 2009

  Powstaje spółka Pekabex BET S.A. zajmująca się realizacją kontraktów

  2009

  Wyróżnienie dla Pekabex w rankingu Diamenty Forbes 2009 przedsiębiorstw najszybciej zwiększających swoją wartość.

 • 2010

  Pekabex poszerza ofertę prefabrykatów i z sukcesem zdobywa nowe rynki. W latach 2010-2011 firma produkuje prefabrykaty do budowy stadionów na EURO 2012.

  2010

  Pekabex wyróżniony tytułem Gazeli Biznesu, jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich firm.

  2010

  Rozpoczęcie ekspansji na rynek budownictwa inżynieryjnego poprzez ponowne wprowadzenie do oferty prefabrykatów drogowo-mostowych, m.in. pełnej gamy katalogowych belek mostowych i drogowych ekranów akustycznych.

 • 2011

  Pekabex jako pierwszy zakład prefabrykacji w Polsce produkuje prefabrykowane elementy obudowy tunelu (tubingi) na potrzeby tunelu pod Wisłą do Oczyszczalni Ścieków "Czajka".

  2011

  Kolejne wyróżnienie dla spółki z grupy kapitałowej Pekabex w rankingu Diamenty Forbes 2011.

 • 2012

  Przyłączenie zakładu prefabrykacji w Bielsku Białej. Uzyskanie efektu synergii wynikającego z połączenia potencjału produkcyjnego dwóch zakładów.

  2012

  Pekabex produkuje prefabrykaty dla Terminalu LNG w Świnoujściu.

  2012

  Przebudowa Dworca PKP w Poznaniu

 • 2013

  Kontynuacja sukcesów na rynku specjalistycznych obiektów inzynieryjnych. Pekabex jako lider konsorcjum odpowiedzialny za wykonanie prefabrykowanych elementów obudowy tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku.

  2013

  Pekabex wytwarza i dostarcza onad 40T belki mostowe typu "U" na wiadukt w Częstochowie.

 • 2014

  Prezes Pekabexu Pan Przemysław Borek na liście najlepszych managerów rankingu Pulsu Biznesu i wywiadowni gospodarczej „BISNODE D&B Polska”.

  2014

  Pekabex produkuje i dostarcza prefabrykaty na kolejną, po realizacji Dworca PKP Poznań Główny, modernizację Dworca PKP Łódź Fabryczna.

  2014

  Pekabex po raz kolejny wyróżniony tytułem Gazeli Biznesu 2014 roku, jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce.

 • 2015

  Przyłączenie zakładu Kokoszki Prefabrykacja w Gdańsku. Zakończenie pierwszego etapu modernizacji zakładu i oficjalne otwarcie Oddziału Pekabex Północ w Gdańsku.

  2015

  Zakończenie montażu konstrukcji prefabrykowanej dwóch obiektów nowej fabryki Volkswagena powstającej koło Wrześni w województwie wielkopolskim.

  2015

  Grupa Pekabex realizuje najnowszy i najwyższy budynek w kompleksie Olivia Business Centre w Gdańsku –Olivia Six.

  2015

  Debiut na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

  2015

  Pekabex podpisuje umowę przyrzeczoną na zakup zakładu Ergon Poland Sp. z o.o. i otrzymuje zgodę Prezesa UOKiK na zakup przedsiębiorstwa

  2015

  Zakończenie prac realizowanych przez Grupę Pekabex przy budowie nowego zakładu Mennicy Polskiej w Warszawie

  2015

  Pekabex produkuje słupy z wzorem kaszubskim, wykonanym przy pomocy matrycy Reckli, które będą stanowić główny element konstrukcyjny parkingu podziemnego powstającego pod wieżowcem Olivia Star w kompleksie Olivia Business Centre.

  2015

  Pekabex produkuje słupy z wzorem kaszubskim, wykonanym przy pomocy matrycy Reckli, które będą stanowić główny element konstrukcyjny parkingu podziemnego powstającego pod wieżowcem Olivia Star w kompleksie Olivia Business Centre.

  2015

  Pekabex otrzymuje tytuł Kreatora Budownictwa Roku 2015 za jakość produktów, innowacyjne technologie i nowatorskie rozwiązania.

 • 2016

  Oficjalne przejęcie przedsiębiorstwa produkcyjnego w Mszczonowie należącego dotychczas do spółki Ergon Poland Sp. z o.o.

 • 2017

  Utworzenie w strukturze firmy Centrum Badań i Rozwoju Pekabex, pracującego nad tworzeniem 
i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań.

  2017

  Zainicjowanie pierwszego projektu deweloperskiego budowy mieszkań w nowoczesnej technologii prefabrykacji przy ulicy Jasielskiej w Poznaniu. Rozpoczęcie budowy zaplanowane jest na wiosnę 2018 r., a zakończenie na początku 2019. W ramach inwestycji ma powstać 6 budynków po 30 mieszkań, otoczonych zielenią i wyposażonych w inteligentne systemy zarządzania.

  2017

  Podczas gali Builder Awards 25 stycznia 2017 roku Prezes Przemysław Borek odebrał nagrodę Osobowość Branży 2016 oraz Budowlana Firma Roku 2016.

  2017

  Pierwsze miejsce w kategorii „Spółki Giełdowe” w rankingu Indeks Patriotyzmu Polskiego Biznesu.

  2017

  Wyróżnienie w kategorii „Najszybciej rosnące firmy” w rankingu Diamenty Forbesa.

  2017

  Dalszy rozwój firmy: wzrost obrotów o 20% w stosunku do poprzedniego roku, wzrost produkcji 
oraz zatrudnienia.

 • 2018

  Wydanie „Sprawozdania z działalności za rok 2017” po raz pierwszy towarzyszy „Oświadczenie o danych niefinansowych”, w którym zostały zebrane informacje o współpracy ze społecznościami lokalnymi oraz opisy polityk (m.in. środowiskowych, bezpieczeństwa, relacji z pracownikami) stosowanych przez Grupę. Dokument jest dostępny tutaj

  STYCZEŃ

  Pekabex zwycięzcą tegorocznego rankingu Forbesa "Gracze Roku" w kategorii Infrastruktura: zobacz artykuł w FORBES.

  STYCZEŃ

  Pekabex z tytułami "Budowlana Firma Roku 2017" oraz "Osobowość Branży 2017" dla Pana Przemysława Borka, Prezesa Pekabex. Podczas XV Gali Builder Awards czasopismo „Builder” wyróżniło firmy oraz osoby, które w roku 2017 w wymagających warunkach rynkowych poradziły sobie najlepiej pod względem m.in. jakości oferowanych produktów i usług, rzetelności oraz stabilności prowadzonej działalności.

  STYCZEŃ

  Podczas oficjalnego spotkania na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Pani Prezes Beata Żaczek i główny akcjonariusz Pekabex, Pan Prezes Maciej Grabski, odebrali pozwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Strefy. W ramach projektu, Kokoszki Prefabrykacja S.A. z grupy Pekabex, zamierza nabyć grunt w Gdańsku i wybudować zakład przystosowany do produkcji prefabrykatów.

  2018

  Budowa obiektów kubaturowych we współpracy z liderami rynku powierzchni magazynowych i logistycznych – Panattoni Europe i Prologis
  - Zakup nieruchomości gruntowej na terenie Parku Przemysłowo-Technologicznego "Maszynowa" w Pomorskiej Strefie Ekonomicznej o powierzchni 24,5 tys. metrów kwadratowych pod budowę nowoczesnego, zautomatyzowanego zakładu prefabrykacji Grupy Pekabex.

  LUTY

  -Pekabex po raz pierwszy zaproszony jako współgospodarz stoiska na targach MIPIM w Cannes przez Miasto Poznań

  KWIECIEŃ

  publikacja Sprawozdania z działalności za rok 2017 – po raz pierwszy wraz z oświadczeniem o danych niefinansowych.

  KWIECIEŃ

  Zakończenie budowy wieżowca Olivia Star - najwyższego budynku kompleksu biurowców Olivia Business Centre, jak również najwyższego budynku w północnej Polsce. Jego przeszklona konstrukcja składa się z 34 kondygnacji i mierzy 156 m wysokości, a wraz z zamontowanymi na dachu iglicami aż 180 m.

  MAJ

  Pekabex znalazł się w gronie firm zaproszonych przez Redakcję „Polityki” na galę VII edycji Listków CSR POLITYKI, współorganizowana przez Deloitte Polska i Forum Odpowiedzialnego Biznesu

  CZERWIEC

  Ceremonia wkopania Kamienia Węgielnego pod budowę pilotażowego osiedla modułowego Ja_Sielska w Poznaniu. W uroczystości udział wzięli Zarząd firmy, inżynierowie budowy oraz zaproszeni Goście, w tym przedstawiciele Miasta Poznania. W ciągu niespełna roku przy ul. Jasielskiej 9 powstaną dwa budynki mieszkalne o pięciu poziomach, z garażem podziemnym, łącznie do użytku zostanie oddanych 56 mieszkań o powierzchni ok. 2828 m2

  2018

  Dalszy rozwój innowacji produktowych, praca nad kolejnymi patentami: wyprodukowanie najdłuższego w historii elementu prefabrykowanego – dźwigara o długości 43,69 m; na zlecenie Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” dostarczenie elementów zabezpieczonych chemoodpornie poprzez nałożenie specjalistycznej powłoki; wyprodukowanie elastycznych mat betonowych – tzw. „czekoladek”, których zadaniem jest zabezpieczenie gruntu przed wymywaniem i wzmocnienie słabego podłoża pod przejazdy ciężkich sprzętów.

  2018

  W opublikowanych w 2018 r. kwartalnych sprawozdaniach Grupy Kapitałowej Pekabex S.A. wykazane zostały kolejne rekordowe wyniki – wzrosty zysków oraz produkcji

  WRZESIEŃ

  zakończyły się prace na największym kontrakcie w historii Pekabex – budowie zakładu LG Chem pod Wrocławiem

  GRUDZIEŃ

  W rankingu 'Kobieta Biznesu 2018' Pulsu Biznesu Pani Beata Żaczek, Wiceprezes Pekabex SA znalazła się na miejscu 3

+ -