LETNIE STAŻE I PRAKTYKI W PEKABEX – AKCJA W TOKU!

Niemal trzydzieści osób odbywa obecnie letni staż w strukturach naszej Firmy – i widzimy, jak co roku, że ci młodzie ludzi dodają nowej energii naszemu Zespołowi! Chcemy dzielić się doświadczeniem i jednocześnie staramy się patrzyć na naszą firmę ich oczyma. 

Praktyki studenckie często pomagają znaleźć wyjątkowe, ambitne i utalentowane osoby, które zechcą budować swoją  przyszłość razem z nami.  11 studentów uczelni wyższych oraz 18 uczniów technikum budowlanego obecnie odbywa staże i praktyki, wkrótce dołączy do nich siedmioro studentów Wyższej Szkoły Logistyki, z którą blisko współpracujemy od kilku lat. Nawet pandemia nie stanęła im na drodze do zdobycia nowej wiedzy.

Zebraliśmy kilka komentarzy naszych stażystów o tym, jak wygląda ich staż, czego się nauczyli i czy im się u nas podoba.

 

MIKOŁAJ (studiuje zarządzanie i prawo w biznesie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

„Ofertę praktyk w Dziale Administracji Pekabex znalazłem w Internecie - i stwierdziłem, że chcę spróbować. Na studia muszę wyrobić praktykę 360 godzin, a mój kierunek jest na tyle szeroki - to połączenia ekonomii i prawa, administracji, księgowości, BHP – że stwierdziłem,  że dział administracji będzie idealnie pasował na pierwsze doświadczenie zawodowe.

Jak odbywała się rekrutacja? „Po pierwszym kontakcie z Działem Personalnym odbyłem rozmowę przez Skype z bezpośrednią przełożoną, która zadała kilka praktycznych pytań, na przykład: “Przyjeżdża pracownik z zagranicy i musi odbyć kwarantannę. Co wtedy robimy?”. Nie spodziewałem się od razu takiej konkretnej rozmowy, ale potoczyła się na tyle pozytywnie, że dostałem się na praktykę w poznańskiej siedzibie od 1 czerwca do 31 sierpnia.

Jakie są wrażenia po dwóch pierwszych miesiącach? Bardzo mi się tutaj podoba. Przychodząc nie spodziewałem się, że tak się wkręcę w pracę. Myślałem, że to będzie bardziej na częstych zasadach, o jakich opowiadają moi znajomi: przynieś, podaj, pozamiataj, zrób kawę... Ale moja przełożona – Paulina, jest na tyle fajną opiekunką, że cały czas dostaję jakieś nowe zadania, jeżeli czegoś nie wiem, to zawszę mogę dopytać. Tak samo pracujący ze mną specjalista z Działu Administracji - Mikołaj, sporo mi opowiada i tłumaczy. Nie jestem pozostawiony sam sobie.

Czym zajmuje się Dział Administracji? „Mam wrażenie, że wszystko w firmie przechodzi przez Dział Administracji czy przez Sekretariat. Zajmujemy się bardzo różnymi tematami - od remontów, floty aut służbowych, aż po zamówienia mleka czy kawy dla pracowników. Ja obecnie zajmuję się tematem współpracy z kierowcami ciężarówek, przepustkami.  Tyle rzeczy dzieje się w tym dziale na co dzień! Teraz widzę, że wkład Działu Administracji jest duży i bardzo mocno wpływa na codzienne życie firmy oraz satysfakcję pracowników.” Na koniec rozmowy Mikołaj  wspomina, że przed sobą ma jeszcze rok licencjatu – ale chętnie by tu został „Atmosfera jest miła, a ludzie sympatyczni - widzę że to jest miejsce dla mnie.”

 

 

IRYNA (studiuje na IV roku zarządzania projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu). 

Szukałam stażu, żeby spróbować swoich sił - zobaczyć jak pracują przedsiębiorstwa w Polsce, zdobyć nowe doświadczenia i cenny wpis do CV. Staż w Pekabeksie w pełnym wymiarze godzin przez miesiąc spełnił moje oczekiwania.  Wybrałam dla siebie Dział Marketingu, bo już od dawna się interesuję tą tematyką, mam wcześniejsze doświadczenia w marketingu handlowym. Chciałam też móc porównać praktyki w Polsce z tymi na Ukrainie. Dowiedziałam się bardzo dużo o marketingu firmy budowlanej, mogłam spojrzeć na to zupełnie z innej strony i zrozumiałam jak wielką rolę zajmuje komunikacja. Każdego dnia dzieje się wiele różnych projektów i pojawiają tematy, jakie trzeba załatwiać. Głównie zajmowałam się przygotowaniem postów na media społecznościowe, dzięki czemu po czterech tygodniach moja znajomość języka polskiego znalazła się na nowym, wyższym poziomie, a program Canva już nie wydaje się czymś skomplikowanym.

Miałam również szczęście trafić na bardzo otwartą i sympatyczną przełożoną, która jest przykładem menedżera, jakim kiedyś chciałabym się stać. Każde zadanie było dokładnie tłumaczone, zawsze można było zadawać pytania, jeżeli czegoś nie wiedziałam, a zadania dobierane pod kątem moich kompetencji i zainteresowań. Moje pomysły zawsze były wspierane.  Cennym doświadczeniem była obserwacja przygotowań webinarów, filmów, sesji zdjęciowych. Zobaczyłam jak odbywa się współpraca z uczelniami. W czasie stażu oprócz prac w biurze byłam na wycieczce po fabryce, na osiedlu Ja_Sielska i na budowie parkingu prefabrykowanego w Poznaniu. Także specjalistka ds. marketingu - Agnieszka w przyjaznej atmosferze pokazała jak współpracować z podwykonawcami, jak zamawiać gadżety i banery, jak obsługiwać stronę internetową i nawet zabrała mnie na spotkanie międzydziałowe.

Bardzo cennym doświadczeniem była rozmowa “feedbackową”, dzięki której zrozumiałam swoje plusy i minusy jako pracownika i w jaką stronę mogę się rozwijać. W tym czasie poznałam wielu fantastycznych ludzi, którzy tworzą niesamowite projekty i podejmują się najtrudniejszych wyzwań na co dzień. Jestem bardzo zadowolona z tego że miałam możliwość tu popracować. Nie żegnam się, bo mam plan kiedyś tu wrócić :)

Często po praktykach i stażach powstaje wiele cennych prac licencjackich i magisterskich w oparciu o wiedzę zdobytą w Pekabeksie. Chętnie pomagamy młodym ludziom i organizujemy konkursy za najlepsze prace dyplomowe. Zachęcamy do startowania w kolejnej edycji rekrutacji dla studentów!