Social distancing, nowoczesne technologie i place budowy

Ostatnie tygodnie w rzeczywistości pandemii pokazują jakie nowe rozwiązania wśród technologii budowlanych najlepiej się sprawdzają w tak niepewnych warunkach - wspierają ludzi i zapewniają ciągłość biznesu.

A poszukują ich już nie tylko liderzy i firmy stawiające na innowacje. Szybsze, bardziej zautomatyzowane i kontrolowane pod względem jakości produkty i procesy są oczekiwane już nie tylko z powodów ekonomicznych czy ekologicznych, ale także ze względu na bezpieczeństwo ludzkie. Kompleksowość oferowanych usług: od zaprojektowania po budowę pod klucz pozwala na lepsze zarządzanie całością procesu oraz wymiany informacji z klientami. Współpraca z dostawcą posiadającym certyfikaty jakości elementów konstrukcji - polskie i międzynarodowe, daje większą pewność odbiorcom.

Przeniesienie rozmów biznesowych do online i szybkie dostosowanie systemów łączności IT do spraw związanych z kierowaniem budowami, projektowaniem czy ofertowaniem wykazało mocne strony elastycznych firm. Co jednak z działaniami, do których niezbędna jest obecność pracowników – jak wygląda sytuacja na budowach i w fabrykach?

MONTAŻ

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom w technologii prefabrykacji place budowy nie przypominają tych klasycznych, znanych od lat miejsc, gdzie budowy trwają latami, dodatkowo generując odpady i zanieczyszczenia. Praca z prefabrykatami jest mniej „fizyczna” niż w budownictwie tradycyjnym, ponieważ większość ciężkiej pracy wykonują maszyny: dźwigi, pompy do zapraw czy podnośniki. Dzięki temu zmniejsza się liczba osób pracujących na jednej budowie – są to małe, wyspecjalizowane ekipy, a dzięki temu jakość konstrukcji jest lepsza, bo ograniczona jest możliwość popełniania ludzkich pomyłek na budowie. Mała ilość pracowników to również większe bezpieczeństwo – zespoły profesjonalnie przeszkolone do pracy na wysokości oraz z ciężkim sprzętem są dobrze zgrane, przez co praktycznie nie popełniają błędów i unikają wielu zagrożeń.

Projektowanie, dzięki pracy z rysunkami w technologii 3D, umożliwia optymalizację procesów montażu. Pozwala to na zaplanowanie, aby jak najwięcej elementów było montowane prosto z kół, dzięki czemu nie jest potrzebna tak duża przestrzeń magazynowa, jak przy tradycyjnym budownictwie. Minimalizuje to ilość odpadów i zanieczyszczeń środowiska. Na etapie projektowym można również dokładnie zaplanować całą konstrukcję, co pozwala unikać wielu zagrożeń na placu budowy dzięki wbudowaniu w prefabrykaty rur do barierek, punktów kotwiących, tulei do podestów, czy połączeń skręcanych.

PRODUKCJA

Przykład supernowoczesnej fabryki Pekabex w Gdańsku - Kokoszkach pokazuje, że część procesów produkcyjnych można również wykonywać zdalnie, za pomocą łączności ze zrobotyzowaną linią produkcyjną. Wprowadzenie dla pracujących w zakładzie kilkunastu osób, podobnie jak w czterech pozostałych zakładach Grupy, zasad „social distancing”, dezynfekcji miejsc pracy czy stosowanie maseczek przenosi cały biznes na wyższy poziom bezpieczeństwa – tak ludzkiego, jak i biznesowego.

Biorąc pod uwagę dalszy rozwój sytuacji związanej z wpływem COVID-19 na branżę budowlaną, zmiany w podejściu do technologii budowlanych będą przyspieszać, a technologia modułowa i zastosowanie prefabrykowanych elementów konstrukcji stanie się z czasem standardem.