fbpx

 

Udział kontraktów z certyfikatami BREEAM i LEED w sprzedaży Pekabeksu wzrósł z 7,8% w 2011 r. do 24,4% w 2018 r. Dzięki certyfikacji nasi Klienci mogą pochwalić się obiektami z najwyższej „zielonej” półki, co z kolei przekłada się na pozyskiwanie przez deweloperów takich najemców jak duże międzynarodowe grupy, czy fundusze inwestycyjne.

DJI0077

W 2019 r. blisko 20% sprzedaży Pekabeksu dotyczyło realizacji, które uzyskały brytyjski certyfikat BREEAM i/lub amerykański LEED. Są to dwa najpopularniejsze światowe systemy wielokryterialnej certyfikacji ekologicznej budynków. Ich uzyskanie pozwala nazywać obiekty zrównoważonymi, czyli wywołującymi najmniejszy negatywny wpływ na środowisko, gdyż zużywają mniej energii elektrycznej, ciepła i wody.

W Polsce ekologia jeszcze często przegrywa z ceną. To się jednak zmienia. Klienci są coraz bardziej świadomi. Mam na myśli zarówno inwestorów, jak i najemców czy klientów ostatecznych. Także z Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych jest coraz większa presja biznesowa na zmiany — mówi prezes Pekabeksu, Robert Jędrzejowski.

Ekologia jest coraz istotniejszym aspektem działalności wielu naszych Klientów, dlatego możliwość współpracy przy takich projektach jest ważna dla obu stron. Staramy się od początku prezentować Inwestorom szereg rozwiązań produktowych oraz procesowych pozwalających na działania w duchu eko. Warto pochylić się nad różnymi propozycjami, aby zadbać o dobro naszej planety, a w szerszej perspektywie takie wybory mogą często przynieść również korzyści finansowe.

Olivia-Stardrone

Obecnie jednym z wielkich wyzwań, przed którymi stoimy, jest ograniczenie wpływu rynku budowlanego na środowisko. I tak - dzięki pomniejszonemu zużyciu cementu w procesie prefabrykacji spada emisja CO2 do środowiska nawet o 22%; beton, z którego produkujemy, może być w 100% poddany recyklingowi. Nośności naszych elementów stropowych pozwalają na montowanie paneli fotowoltaicznych bez potrzeby wprowadzania zmian projektowych, co rekomendujemy naszym klientom. Coraz częściej rozmawiamy z naszymi Klientami o wyborze rozwiązań proekologicznych i takich aspektach obiektów prefabrykowanych jak: oszczędność energii, pojemność cieplna, izolacyjność termiczna i akustyczna.

Nie trzeba dokładać do ekologii. To co w przypadku prefabrykacji jest bardziej ekologiczne wcale nie jest droższe. Elementy są lżejsze, a dzięki technologii sprężonej konstrukcje są bardzo wytrzymałe. Efektem prac nad mniejszą ilością betonu w konstrukcji jest nie tylko mniejsza emisja CO2, ale też większa powierzchnia użytkowa PUM. Ekologia łączy się zatem z biznesem. Nie trzeba płacić więcej za to, aby w swoim zakresie zadbać o klimat. Wystarczy świadomość i mądra decyzja — dodaje Robert Jędrzejowski.

Aby branża budowlana stawała się coraz bardziej „zielona” potrzebna jest współpraca wielu uczestników. Wykonawcy, proponując szereg ekologicznych rozwiązań, nie są w stanie ich wdrażać bez chęci inwestorów, a ci z kolei - najemców. Gdy coraz więcej zmian zacznie pojawiać się w efekcie świadomych wyborów – kwestie środowiskowe staną się faktem.