Błażej i Karol są pracownikami gdańskiego Działu Projektowego Pekabex od 2016 roku, ale znają się o wiele dłużej. Znajomość zapoczątkowała wspólna pasja do windsurfingu i szkoła. Czy warto pracować wspólnie ze znajomymi i czy nie wpływa to negatywnie na przyjaźń? Na te pytania spróbują odpowiedzieć nam właśnie oni.

Gdzie się poznaliście i jak to się stało, że razem studiowaliście i pracujecie razem?

Błażej: Poznaliśmy się w 1 klasie LO. Po krótkim czasie zorientowaliśmy się, że mamy wspólne hobby, którym jest windsurfing i tak zaczęła się nasza znajomość.

Karol: Nigdy nie planowaliśmy razem iść na studia, czy do tej samej firmy. Zawsze jakimś dziwnym zrządzeniem losu podejmowaliśmy podobne lub te same decyzje dotyczące „ścieżki rozwoju”. Może jest to związane z tym że zawsze mieliśmy podobne zainteresowania. 

Jak długo pracujecie w Pekabeksie?

Karol:  Do gdańskiego Działu Projektowego dołączyłem w kwietniu 2016 roku, będąc jeszcze na ostatnim semestrze studiów magisterskich.

Błażej:  Około miesiąc później zadzwoniłem do Karola i powiedziałem, że muszę go zmartwić, ponieważ po zakończeniu studiów nie skończy się nasza „wspólna ścieżka kariery”, gdyż i ja zostałem przyjęty do pracy w Dziale Projektowym PEKABEX.

Czym się dokładnie zajmujecie w Pekabeksie?

Błażej: Zajmuję się koordynacją i prowadzeniem tematów przemysłowych realizowanych na terenie Polski

Karol: Ja natomiast prowadzę i koordynuję tematy mieszkaniowe realizowane w Szwecji.

Czy znajomość nie przeszkadza we wspólnej pracy?

Błażej: Na co dzień nasz obszar działalności nie nakłada się wzajemnie, więc nie współpracujemy ściśle ze sobą.

Karol: W naszym przypadku przyjaźń w pracy pomaga, ponieważ wymieniamy się doświadczeniem i wiedzą z obszarów budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego w razie potrzeby.

Za co lubcie pracę w Pekabeksie, czy jest tu możliwość rozwoju dla młodych inżynierów?

Karol:  W naszej opinii, praca w Pekabex dla młodych inżynierów stanowi idealne środowisko do rozwoju z wielu powodów.  Przede wszystkim mamy okazję uczestniczyć w pełnym procesie powstawania obiektu, począwszy od pierwszych rysunków, obliczeń, poprzez produkcję elementów, aż po montaż. Wymusza to ścisłą współpracę zarówno z osobami zaangażowanymi w projektowanie z zewnątrz (klient, architekci, projektanci pozostałych branż itd.),  jak i wieloma osobami z naszej firmy odpowiedzialnymi za produkcję czy w ostatnim etapie - montażem.  

Błażej: Rzeczywistość w wielu wypadkach weryfikuje to, co „przelało się na papier”. Dzięki temu, że projektujemy, a następnie na bieżąco weryfikujemy naszą pracę poprzez wizyty na produkcji czy placach budowy, w szybkim tempie mamy możliwość stawania się lepszymi inżynierami.  Potrafimy przewidywać wiele aspektów związanych z projektowaniem, produkcją i montażem gotowych elementów. Będąc częścią młodego zespołu w nieustannie rozwijającej się firmie często jesteśmy stawiani przed nowymi, niełatwymi wyzwaniami- a to właśnie one najbardziej pomagają się rozwijać.

Czy macie również inne wspólne zainteresowania?

Błażej: W sezonie zimowym gdy Zatoka Pucka zamarza i nie pozwala już na pływanie, wspólnie ze znajomymi jeździmy na narty i snowboard.

Jak ważna jest przyjazna atmosfera w pracy przekonał się już niejeden z nas. W Pekabeksie organizowane są różnego typu eventy, które mają służyć integracji pracowników: udział we wspólnych zawodach sportowych, grille, grzybobrania, spływy kajakowe, integracje działowe, wyjścia na mecze. Możliwości są nieograniczone i zależą tylko od pomysłowości pracowników, którzy mogą się włączyć w organizację wspólnych inicjatyw!