Nowoczesna technologia prefabrykacji pozwala na spełnienie oczekiwań w dynamicznie zmieniających się standardach budownictwa. Dla kontrahentów budujących np. biurowce lub hale ważne jest stworzenie komfortowych warunków dla pracowników, które przejawia się m.in. wysokim standardzie wykończenia budynku. W samym procesie budowy istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa na budowie, doświadczenie wykonawcy, etyka biznesu, praktyka we wdrażaniu certyfikatów zrównoważonego budownictwa. O tym dlaczego zdobyliśmy zaufanie inwestorów na budowę w konstrukcji prefabrykowanej możecie przeczytać w poniższych wywiadach.

 

O tym jak ważne jest, aby biurowiec spełniał wymagania estetyczne i funkcjonalne, stając się wizytówką firmy rozmawialiśmy z Panem Lechem Świątkiem, Prezesem Lech Modern Fabrics.

„Swarzędz był niegdyś potęgą meblarską na skalę europejską, ale prawie całość produkcji szła na eksport. Tkaniny obiciowe na potrzeby krajowe były nie do dostania” – opowiada pan Lech Świątek, Prezes Lech Modern Fabrics w Kostrzynie k/Poznania. Mały sklepik z 3 pracownikami w 1979 r. urósł do jednej z trzech największych firm handlujących tkaninami obiciowymi w Polsce. Na potrzeby magazynowe właściciel postanowił wybudować obiekt o powierzchni 10 800 m2 z biurami o wysokim standardzie wykończenia. W wywiadzie opowiada nam o procesie inwestycyjnym hali prefabrykowanej w systemie Pekabex.

NOWA SIEDZIBA FIRMY ZOSTAŁA ZLOKALIZOWANA STRATEGICZNIE PRZY SKRZYŻOWANIU AUTOSTRADY A2 I TRASY EKSPRESOWEJ S5, ALE NIE POCHODZICIE Z KOSTRZYNA?

Wywodzimy się ze Swarzędza, tam założyliśmy nasz pierwszy sklep, tam też wcześniej produkowaliśmy meble. W 1994 roku zrezygnowałem z części produkcyjnej, brakowało mi wsparcia menedżerskiego, syn był jeszcze dzieckiem – ale trochę żałuję tamtej decyzji. Polska od lat jest liderem na rynkach europejskich pod względem ilości produkcji mebli, choć Włosi wyprzedzają nas poziomem obrotów. Natomiast część handlowa firmy stabilnie rosła, obecnie zatrudniamy 50 osób, wysyłamy towar na całą Europę, ale nadal traktujemy ją jako firmę rodzinną: kilkunastu pracowników to nasza bliska rodzina. Od początku budowałem ją na dobrych relacjach – najdłużej pracujące osoby są z nami 26 i 25 lat, a główny księgowy już 24 lata, wszyscy jednak są traktowani równorzędnie i mówią sobie po imieniu.

KIEDY PODJĄŁ PAN DECYZJĘ O ROZPOCZĘCIU PROCESU INWESTYCYJNEGO I BUDOWIE WŁASNEJ HALI?

Przyjeżdżający do nas przedstawiciele handlowi traktowali nas jako małą firmę, mimo sporych wzrostów obrotów, bo brakowało nam siedziby z prawdziwego zdarzenia. A staliśmy się istotnym graczem - sprzedajemy tkaniny do niemal wszystkich krajów Europy i jesteśmy w stanie je sprowadzić z każdego końca świata. Wcześniej nie robiliśmy przetargów na tak duże inwestycje i nie mieliśmy w nich doświadczenia. Rozesłaliśmy 27 zapytań ofertowych i rozpoczęliśmy spotkania. Na pierwszy rzut oka wszystkie oferty i prezentacje wydawały mi się podobne, każdy przedstawiciel mówił, że jest najlepszy – ale stalowe konstrukcje wyglądały identycznie. Gdy jednak odwiedziłem jedną z nich, wiedziałem od razu, że nie chcę takiej zbudować: aby osiągnąć duży rozstaw słupów kratownice pod sufitem osiągały wysokość około 3 metrów, co w niewysokiej hali wyglądało po prostu brzydko. Wtedy po raz pierwszy usłyszałem o konstrukcjach żelbetowych.

Z CZYM WIĄZAŁA SIĘ DECYZJA O WYBORZE KONSTRUKCJI ŻELBETOWEJ?

Bardzo chcieliśmy, żeby hala wyglądała estetycznie, ale przede wszystkim, żeby ludziom dobrze się w środku pracowało, żeby mieli poczucie, że pracują w komfortowych warunkach. Część przestrzeni chcieliśmy wydzierżawić i jeden z najemców po wejściu powiedział: „Widać, że nie robiliście tego obiektu typowo pod najem, ale dla siebie” – to był dla nas komplement. Rzeczywiście ci, którzy przyjeżdżają nas odwiedzić, gdy patrzą w górę na konstrukcję dachu mówią, że im się to podoba. Zależało nam też na przyspieszeniu czasu budowy, bo proces przetargowy bardzo się już przedłużał. W pierwszej chwili nie zapytałem o cenę, choć słyszałem, że może być wyższa od konstrukcji stalowej. Jednak po kilku spotkaniach, pracy nad projektami i ofertami, udało nam się wynegocjować dobre warunki i podjęliśmy decyzję o podpisaniu umowy z firmą Pekabex na budowę „pod klucz”.

JAKIE JESZCZE MARZENIA POZOSTAJĄ DO SPEŁNIENIA?

Po zakończeniu budowy wchodzimy w okres stabilizacji. Na oficjalne otwarcie przyjechali prawie wszyscy zaproszeni goście, w tym duża część naszych partnerów zagranicznych. My byliśmy dumni, widzieliśmy jak zmienili spojrzenie na nas. Mam dwoje dzieci i traktuję firmę jak trzecie. Z synem udało nam się stworzyć zgrany duet, powoli myślę o przekazaniu mu firmy. Chciałbym, żeby po moim odejściu dalej tak się rozwijała.

 

MG7940s
MG7932s
MG7721s

 

O profesjonalnej i szybkiej budowie nowoczesnego kompleksu biurowców Business Garden we Wrocławiu rozmawialiśmy z Panem Grzegorzem Tymichem, Dyrektorem Kontraktu w Budimex S.A.

CZYM JEST INWESTYCJA BUSINESS GARDEN WE WROCŁAWIU?

Business Garden Wrocław jest kompleksem biurowym, który odbiega od standardowego pojęcia zespołu biurowców. Odległości pomiędzy budynkami są znaczne, pozostała przestrzeń wypełniona zielenią, miejscami do relaksu, zarówno tego „leniwego”, jak i czynnego. Do dyspozycji najemców są boiska do gry w boule, siatkówki, koszykówki itd. Można też korzystać z restauracji należącej do kompleksu. Teren jest otwarty, dostępny dla wszystkich. Pod całym kompleksem znajduje się garaż podziemny na 690 miejsc parkingowych. Obiekt był zaprojektowany i budowany przy założeniach spełniających wymagania Certyfikatu LEED Platinum - najwyższy poziom. I taki też certyfikat został przyznany! Mnie osobiście ten projekt bardzo się podoba.

JAK WYOBRAŻAŁ PAN SOBIE TO MIEJSCE PRZED JEGO POWSTANIEM

Jako następne wyzwanie. Nowy klient, nowi współpracownicy i wykonawcy, Certyfikat LEED, międzynarodowy zespół. To dlatego lubię tę pracę. Zaczyna się od chaszczy, a kończy ładnym obiektem dzięki zaangażowaniu wszystkich stron procesu.

CO OZNACZA DLA PANA WYBÓR PEKABEX JAKO PODWYKONAWCY?

Przy wyborze kierowałem się przede wszystkim potrzebami, w tym oczekiwaniem profesjonalizmu. Na wybór zawsze składa się kilka aspektów:

  • co jest do wykonania i w jakim terminie. W tym przypadku: bardzo duży zakres konstrukcji prefabrykowanej, nadziemne kondygnacje 3 budynków, termin wykonania, który nazwałbym ambitnym;
  • potencjał przyszłego wykonawcy. Zarówno ten techniczny jak i projektowy;
  • doświadczenie: kadry, projektantów, monterów i zarządzających produkcją;
  • elastyczność,  umiejętność komunikowania i kompromisu;
  • no i naturalnie cena. Krótko mówiąc: czy mnie na taki produkt będzie stać.

Wykonawcą konstrukcji prefabrykowanej spełniającym te warunki okazał się być PEKABEX. W trakcie realizacji pojawiały się czynniki niezależne. Ale profesjonalizm i determinacja ludzi, którzy ze sobą współpracowali, zarówno po jednej, jak i drugiej stronie, pozwoliły wykonać zakładany zakres prac w oczekiwanej jakości.

NA CZYM NAJBARDZIEJ PANU ZALEŻAŁO W PROCESIE BUDOWY?

Umawiamy się z klientem na konkretny rezultat: mamy wybudować i oddać obiekt w terminie i najwyższej jakości. Jednocześnie trzymamy się zasad: etyka w kooperacji z wykonawcami i bezpieczeństwo pracowników na budowie są najważniejsze. Poza tym pracujemy tak, by stwarzać jak najmniej uciążliwości dla lokalnej społeczności. Jeżeli spełni się te wszystkie warunki, to można mówić o sukcesie.

JAKIE PORADY DAŁBY PAN GENERALNYM WYKONAWCOM STOJĄCYM U PROGU DECYZJI O WYBORZE TECHNOLOGII BUDOWLANEJ?

Ciężko dawać rady równie doświadczonym kolegom - Generalnym Wykonawcom. Ciągle się uczymy i staramy podejmować nowe wyzwania zarówno w mikro- jak i makroskali. Ale podobno inżynier budowlany jest najbardziej kreatywnym zawodem na świecie… Wybór technologii często odbywa się na etapie założeń klienta. Wiąże się z czasem, budżetem, pomysłem na realizację. Uważam, że prefabrykacja - mówię o tej nowoczesnej, mimo wyższej ceny wyjściowej, ma swoje duże atuty i stoi na wyższym poziomie ewolucji technologicznej w budownictwie. To szybszy termin wykonania i mniejsza uciążliwość w miejscu zabudowania.

20180613124436
20180613232756
20180613233149