Koncepcja budynku Le Corbusiera z 1914 r. "Domino" stała się inspiracją dla tzw. wielkiej prefabrykacji. Jeden z najbardziej wpływowych architektów w historii, ikona designu, propagował hasło „słońce, przestrzeń, zieleń” oraz pięć punktów nowoczesnej architektury (konstrukcja słupowa, poziome okna, płaskie dachy i tarasy na dachach, wolny plan, wolna elewacja).

 

PREFABRYKACJA NA ŚWIECIE

Rozwój technologiczny i wysoka jakość elementów konstrukcji oraz szybkość budowy sprawiły, iż w dobie boomu budowlanego, napływu mieszkańców do miast oraz optymalizacji procesów budowlanych w Europie Zachodniej czy USA ostatnio nastąpił ponowny zwrot w stronę prefabrykacji. Innowacje wpłynęły na udoskonalenie izolacji akustycznej i cieplnej, a tym samym komfort życia mieszkańców. W Holandii elementy prefabrykowane są używane w niemal połowie projektów budowlanych. Coraz częściej po technologię modułową sięgają firmy prywatne i publiczne.

ELEMENTY KONSTRUKCJI OBIEKTÓW

Grupy Kapitałowa Pekabex ma ponad 45 doświadczenia na rynku budowanym i posiada cztery fabryki na terenie kraju. Na potrzeby budownictwa mieszkaniowego produkujemy m.in. elementy ścienne z warstwą izolacyjną (przeznaczone na rynek skandynawski), które są kompleksowo wyposażone w instalację elektryczną, posiadają zamontowane okna i parapety zewnętrzne, a także wykończone specjalnymi tynkami strukturalnymi. Tak wykonane elementy nie wymagają dodatkowych nakładów czasowych i finansowych związanych z wykonaniem i wykończeniem elewacji na budowie. Wykończenie strony wewnętrznej ścian wymaga wyłącznie malowania, osadzenia parapetów wewnętrznych oraz zamontowania gniazdek i włączników elektrycznych. Prefabrykowane elementy ścienne skutecznie konkurują ze ścianami wykonanymi w konstrukcji z drewnianej. 

Główne zalety stosowania prefabrykacji:

  • szybkość i bezpieczeństwo montażu,
  • realizacja projektów także przy ujemnych temperaturach,
  • odporność konstrukcji prefabrykowanych na korozję czy działanie ognia, dzięki czemu są one trwałe i bezpieczne,
  • tłumienie drgań i wibracji,
  • wysoka jakość elementów konstrukcji przygotowanych w warunkach kontrolowanych w fabryce.

Krótka historia

W Polsce pierwszy historyczny zakład prefabrykacji powstał w 1897 r., a badania i publikacje polskich inżynierów były tłumaczone na języki obce (m.in. angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski, węgierski, czeski, farsi). Technologia osiągnęła szczytowe ilości realizacji w latach 70-tych, jednakże ze względu na ówczesne problemy gospodarcze i jakościowe pod koniec lat 80-tych powoli zarzucono w Polsce rozwój budownictwa mieszkaniowego prefabrykowanego.

Obecnie w nowoczesnym wydaniu budownictwo modułowe wraca na biurka projektantów w Polsce i kontynuuje sukces na świecie. Kompleks mieszkaniowy #Jasielska w Poznaniu jest przeniesieniem doświadczeń Pekabex ze Skandynawii na polski rynek.