Różnorodna i rozwojowa – taka jest praca po studiach na kierunku Inżynieria Środowiska w Dziale Generalnego Wykonawstwa Pekabex, mówią Anna i Marta. W branży sanitarnej pojawia się wiele innowacji technologicznych, co wymaga ciągłego szkolenia i samorozwoju, a dodatkowym atutem pracy w naszej firmie jest szansa zdobycia uprawnień wykonawczych.

Anna, Kierownik Kontraktu ds. Instalacji Sanitarnych w Dziale Generalnego Wykonawstwa, zapoznaje nowych stażystów z obowiązkami specjalistów ds. instalacji sanitarnych. W najbliższych tygodniach będą nabywać wiedzę praktyczną podczas wypełniania zadań na budowach, jak: sprawdzanie projektu pod względem wykonalności, optymalizacja kosztowa i materiałowa, nadzór nad realizacją zgodną z projektem, kontakt z podwykonawcami oraz odpowiednimi inspektorami nadzoru.

„Czym różni się praca w Dziale Generalnego Wykonawstwa od pracy np. w  biurze projektowym? Różnica dla młodej osoby poszukującej praktycznego doświadczenia jest duża. W biurze wykorzystujemy teoretyczną wiedzę zdobytą na uczelni wyłącznie na monitorze – tu można przesuwać instalacje dość swobodnie, natomiast na budowie okazuje się często czy przesunięcie instalacji ma sens. Praca w generalnym wykonawstwie łączy pracę z ludźmi i pracę z dokumentacją mniej więcej po połowie, dlatego jest różnorodna i ciekawa. Stykamy się wciąż z rzeczywistymi, praktycznymi wyzwaniami na budowie. Dlatego na staż do naszego działu w Pekabeksie poszukujemy osób, które potrafią współpracować z innymi, lubią kontakt z ludźmi, oprócz pracy biurowej interesuje ich prowadzona budowa i przebywanie na niej, nie boją się zadawać pytań i potrafią być konsekwentne i stanowcze wobec innych uczestników procesu budowy” – opowiada nam Anna.

Jedną z osób, które niedawno wdrażała do pracy, jest Marta, która rozpoczynała przygodę z Pekabeksem od praktyk:

„Zostałam przyjęta na praktyki w lipcu 2017 roku. Przychodząc do Pekabeksu trafiłam pod skrzydła Ani, która nauczyła mnie samodzielności i szybko wdrożyła w zadania. Nie „pokazywała mi palcem” co mam zrobić, tylko motywowała do samodzielnego szukania rozwiązań. Specjaliści w firmie byli pomocni i chętnie odpowiadali na wszystkie moje pytania. Ponieważ jeszcze studiuję, cenię zatrudnienie tu za elastyczne godziny pracy – 3 dni w tygodniu spędzam na budowie lub w biurze. Na studiach uczyłam się tylko teorii, na budowie mam możliwość rozwiązywania ciekawych problemów, które powstają w procesie budowy. W pracy na budowie fajne jest to, że efekty pracy są namacalne, można nadzorować swoje projekty. Mamy również kontakt z innymi ludźmi, co pozwoliło mi na rozwój umiejętności interpersonalnych jak: cierpliwość, wytrwałość, asertywność. W planach mam zdobycie uprawnień wykonawczych”.

To, co motywuje w pracy specjalisty ds. instalacji sanitarnych, to ciągły rozwój w branży, zwłaszcza w wentylacji, klimatyzacji oraz ogrzewnictwie. Wymaga to od specjalistów czytania fachowych artykułów, uczestniczenia w szkoleniach dla projektantów i wykonawców, ciągłego kontaktu z wykonawcami czy handlowcami. Trzeba być na bieżąco z nowymi rozporządzeniami prawnymi, dyrektywami unijnymi, które są coraz bardziej restrykcyjne, czy też nowymi certyfikatami środowiskowymi.

 Zachęcamy studentów i absolwentów Inżynierii Środowiska do wzięcia udziału w najbliższej edycji praktyk i staży Pekabex!

zdjcie-inynier-rodowiska
instaklator-sanitarny