Przeżyj „Przygodę inżynierską” w Pekabex!

Piątka studentów budownictwa i pięć różnych historii w czterech działach naszej firmy. Dla nas przedstawiają najlepsze miejsca zdobycia praktyki, rozwoju zawodowego i wspaniałego wsparcia starszych kolegów.

Milena w Dziale Montażu, Natalia w Dziale Realizacji, Dagmara w Dziale Generalnego Wykonawstwa oraz Oskar i Łukasz w Dziale Projektowym: piątka młodych ludzi, którzy postanowili uczyć się poprzez zastosowanie teorii z zajęć uczelnianych w praktyce i zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami inżynierskimi. Jak oceniają swoje wybory? Co sądzą o pracy w Grupie Pekabex? Jak planują przyszłość?

MILENA

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na wakacyjny staż studencki w ramach programu „Inżynier Przyszłości” najbardziej zaintrygowało ją samą to, jakie miała jeszcze braki w wiedzy. Choć na prawie każde zadane przez szefa Działu Montażu pytanie udało jej się odpowiedzieć – myśląc logicznie, postanowiła to nadrobić. Już dziś widzi duże efekty: „na egzaminach opowiadałam o naszych projektach w Szwecji, tamtejszej architekturze wielorodzinnej, użyciu nowoczesnych technologii prefabrykacji w budownictwie mieszkaniowym, które w Polsce nie są jeszcze tak rozwinięte, ale będzie się to zmieniać z czasem” – opowiada Milena. 

Milena studiuje jednocześnie Construction Technology Management i architekturę na Politechnice Poznańskiej. Jak każdy młody inżynier bardzo chce poznać „życie na budowie”, które daje ogląd na sytuację rynku budowlanego, poznać inwestorów, generalnych wykonawców, podwykonawców i ekipy montażowe, widzieć ich pracę i wyciągać wnioski z kolejnych projektów. „Już samo przebywanie w tym środowisku jest wartościowe, i choć moja praca na początku nie była skomplikowana, a część obowiązków powtarzalna, to pojawiają się coraz nowe sytuacje, warunki i wyzwania, którym umieć trzeba podołać”.

Bardzo ceni elastyczność swoich przełożonych, dzięki którym może układać plan pracy i zajęć tak, by ze sobą nie kolidowały. Z dumą opowiada jak doceniają jej wysiłki wykładowcy i jak praca dodaje jej pewności siebie. Swoją przyszłość widzi w dziedzinie konstrukcji żelbetowych – mieszkań, biurowców, hal, które są nie tylko ciekawe, ale, co ważne, przewyższają np. konstrukcje stalowe parametrami bezpieczeństwa.

 

„Do zobaczenia w Pekabeksie!” – tak żegnają się kończący studia na budownictwie, wiedząc, że nasza firma jest jednym z największych pracodawców w branży  

 

OSKAR I ŁUKASZ

„Doświadczenie Oskara z fabryki jest do pozazdroszczenia”, mówi Łukasz. Rzeczywiście, dla młodego konstruktora fakt, że najpierw pracował przez rok jako betoniarz-zbrojarz i trzy miesiące w fabrycznym laboratorium, jest nie do przecenienia. Zrozumienie czy coś jest wykonalne, potrzebny do tego nakład czasu i energii, możliwa dokładność czy uciążliwość wykonania – to wszystko obserwował przekładając z rysunków innych konstruktorów na elementy w procesie produkcji. „Zawsze interesowało mnie budownictwo. W trakcie studiów trafiłem na ogłoszenie, że poszukiwana jest osoba na 100 godzin miesięcznie, w dowolnych godzinach. To była ciężka praca, ale dała mi bardzo dużo” – wspomina Oskar.

Łukasza z kolei fascynowała akustyka – ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a potem postanowił się specjalizować w akustyce budowlanej. Na Politechnice okazało się że to bardzo obszerny temat – i wciągnęło go budownictwo. Teraz może obserwować jak bardzo rozwinięte są badania akustyczne w Szwecji, dzięki prowadzonym tam firmowym projektom budownictwa mieszkaniowego. Z firmą Pekabex po raz pierwszy zetknął się w 2011 roku i zauważa jej ogromny skok w rozwoju od tego czasu – ilość fabryk w grupie, system zarządzania, nowe działy, automatyzacja.

Jak podkreślają obaj studenci z Działu Projektowego - w Pekabex, jak w zachodnich firmach, jest możliwość spróbowania swoich sił w różnych dziedzinach i wybrania która z nich cię najbardziej interesuje. To duża firma z mnogością różnorodnych projektów, jakich się nie spotka w mniejszych jednostkach. Daje możliwość przechodzenia między działami i obserwowania całego cyklu: od projektu, przez produkcję, logistykę i montaż, realizację całości i generalne wykonawstwo. Konstruktorzy, których jest tu około 140, często bywają na fabryce i sprawdzają jak ich projekty działają w praktyce.

Tak Łukasz, jak i Oskar chcieliby otrzymać uprawnienia budowlane, dlatego zdobywają praktykę, która będzie do tego niezbędna wraz z ukończeniem studiów magisterskich. Podkreślają jak ważny jest fakt pomocy bardziej doświadczonych kolegów.

 

 „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem” – Konfucjusz

 

DAGMARA

Po ukończeniu najlepszego wielkopolskiego Technikum Budowlanego nr 1 w Poznaniu szukała pracy w branży, ale odpowiedź otrzymała tylko od Pekabex. Dagmara od początku wykazywała dużą chęć rozwoju i zdobywania wiedzy, zdając sobie sprawę z małego doświadczenia: „zdecydowałam się na studia zaoczne, bo miałam już podstawy wiedzy i trochę praktyki, a na studiach dziennych część materiału by się powtarzała. No i nie miałabym szans na zbieranie doświadczenia zawodowego” – mówi Dagmara. Z czasów szkoły żałuje, że nie uczyła się więcej, ale wspomina jak trudno jest wciągnąć się w teorię, siedząc nad rysunkiem cegły w książce: „teoria jest niezbędna, ale o ile lepiej uczy się będąc na budowie czy warsztatach! Dopiero tutaj zrozumiałam na czym polegają konstrukcje budowlane, choć przerabiałam je wcześniej w technikum. To niesamowite jak uzupełnia się wiedza zdobywana w tygodniu w pracy i podczas zjazdów na studiach”.

W firmie najbardziej podoba jej się atmosfera – może swobodnie zwracać się do koleżanek i kolegów z pytaniami, a oni rozumieją, że każdy od czegoś zaczynał: najpierw od prostych dokumentów, poznając stopniowo cały proces ofertowania w Dziale Generalnego Wykonawstwa. Cieszy ją fakt, że może także proponować własne rozwiązania, które powstają podczas realizacji zadań – bo inicjatywa jest tu mile widziana.

W najbliższych miesiącach planuje zrobić prawo jazdy, aby móc brać udział w pracach na budowach – a przełożeni są zainteresowani, aby w przyszłości rozpoczęła także pracę z klientami. „Lubię obserwować jak coś powstaje od początku i uczestniczyć w procesie tworzenia. Mój podziw budzą hale z prefabrykatów i najwyższy prefabrykowany biurowiec w Polsce – Olivia Star w Gdańsku”.

NATALIA

Dział Realizacji, w którym pracuje Natalia, łączy wszystkie etapy procesu powstania konstrukcji z elementów prefabrykowanych: od momentu zakończenia sprzedaży, aż po koordynację logistyki i montażu elementów. „Choć bazujemy na podobnych formach np. słupach i dźwigarach, to poszczególne projekty mogą się od siebie znacznie różnić”. Tą różnorodność, a także możliwości poznawania pracy innych działów firmy Natalia docenia tak samo, jak pozostali młodzi członkowie zespołu Pekabex. „Nasz zapał szukania rozwiązań rekompensuje małe doświadczenie, dobrze się ze sobą dogadujemy i wspólnie tu uczymy. Czasem świadomość, że po powrocie z pracy do domu muszę jeszcze przygotować się do zajęć jest ciężka, ale w branży budowlanej doświadczenie jest bardzo ważne i myślę o tym, o ile do przodu będę w stosunku do kolegów, którzy nie pracują jeszcze zawodowo.”

Natalia opowiada, że zawsze chciała robić zawodowo coś bardziej „namacalnego” – czego efekty będą widoczne. Kiedy zobaczyła budowę wielkiego wiaduktu zamarzyła, aby kiedyś móc opowiedzieć wnukom, że się przyczyniła do jego powstania. Studia inżynierskie kończyła w trybie dziennym, a gdy przyszedł czas obowiązkowych praktyk, starsza koleżanka namówiła ją do aplikowania do Pekabex. Spodobało jej się na tyle, że postanowiła zostać na dobre.

 

Firma Pekabex oferuje staże i praktyki:  

- POZNAŃ w działach: Produkcji (w tym: planning, sprawdzenie procesów produkcji, DRIP, utrzymanie ruchu), Realizacji Kontraktów, Dział Projektowy, Montażu, Laboratorium, Generalnego Wykonawstwa, Sprzedaży, Prawnym, Księgowości, Logistyki.

- GDAŃSK: Dział Produkcji (w tym: produkcja, praca z nadzorem, planowanie produkcji, kontrola jakości), Dział Projektowy

CV należy nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem: „Praktyka/ staż w dziale…..”